Propojení by Jiand

4. ledna 2012 v 12:16 | Jiand |  Súťaže...

Propojení


Rok co rok se slaví ve všech zemích světa Halloween. My se ale zaměříme na Ameriku, kde lidé stále věří ve staré pověsti. Pověsti o dni, kdy se svět mrtvých a živých prolíná, jak je to jen možné.

Hana bydlela se svou babičkou v malé vesničce nedaleko hřbitova. O každém svátku mrtvých tam chodila v noci s kamarádkou Lindou. Byly si blízké jako sestry. Každá z nich byla ale jiná. Zatímco Hana překypovala odvahou (krom věcí týkajících se psů), Linda se často polekala i pouhého prasknutí suché větvičky.

Obě dívky se vybavovali v pokoji. Linda se naposled pokoušela přesvědčit Hanu, ať tam nechodí.


"Já tam dnes opravdu nechci, mám hrozný strach," naskákala jí husí kůže po celém těle.

"Jestli tam nepůjdeš se mnou, půjdu sama, strašpytle," odsekla.

"Tak si běž," mávla pohrdavě rukou.

"Dobrá," zvedla se z postele a zabouchla za sebou dveře.

Linda si přisedla k oknu a sledovala svou kamarádku, jak otevírá bránu.

Když pohlédla více doprava, spatřila světlo lucerny. Myslela si, že jsou to lupiči, a tak se rozběhla směrem za ní.

Ta už si ale světla také povšimla a vydala se blíž. Opatrně se přiblížila za velký náhrobní kámen s vytesaným andělem a sledovala rozhovor dvou mužů.

Ten první rozestavoval svíčky do kruhu kolem kůlu zaraženém v zemi. Aniž by si to však uvědomovala, věděli již o ní. Bylo to pro ní.

Jeden z nich náhle zmizel ve tmě. Rozhodla se tedy raději vzdálit. Jakmile se ale otočila, spatřila ho a následoval krátký výkřik, než jí dal přes obličej hadr napuštěný nějakou omamnou látkou.

Linda mezitím stála před bránou hřbitova. Chtěla jít dovnitř pomoci přítelkyni, ale strach jí nedovoloval vstoupit do země mrtvých. Nakonec ale zaťala pěsti, jak nejvíce to dokázala, a vstoupila.

"Pro Hanu", pomyslela si.

Když se Hana probrala, zjistila, že je pevně přivázaná ke kůlu, na který se ještě před chvilkou dívala z dálky. Několikrát se pokoušela dosáhnout na správný konec provazu a rozmotat ho, ale pokaždé si ho jen zpevnila. Ani mluvit nemohla kvůli roubíku, jež měla daný přes pusu. Sice vydávala ze sebe smysluplná slova, ale přes látku byly slyšet jen skřeky.

Muž, který nyní držel v ruce knihu se podíval na hodinky, chystala se půlnoc. Už zbývalo jen pár minut.

A záchrana jménem Linda? Ta klečela za stejným monumentem, kde je předtím sledovala Hana, třásla se a sledovala, jak se situace vyvine dál.

Půlnoc odezněla a chlap zavřel knihu. Pomalým krokem se blížil k Hance.

Těsně před ní se zastavil a spustil: "Anwinne, bože mrtvých, žádám tě, abys přijmul naší oběť a umožnil tak otevřít průchod mezi světy živých a mrtvých v tento tak výjimečný den," tato slova opakoval celkem třikrát a následně vytáhl zubatou dýku s podivnými ornamenty na čepeli.

Muž si nakročil, napřáhl se a zarazil ji do dívky vší silou. V té samé chvíli všechny svíčky pozhasínaly a Linda vykřikla. Starší muž se za ní chtěl vydat, ale několik metrů zpět se objevil ženský obrys postavy a křikl: "Ne, stůj!"

Ten se okamžitě zastavil a otočil. Ten hlas znal, byla to jeho zesnulá sestra. Před několika týdny umřela a tak se rozhodl, pro ní, toto vše podstoupit.

"Už tak jsi napáchal dost škod. Smrt další dívky mít na svědomí nechci. Zklamal jsi mě. Kvůli jednomu životu jsi přivedl svět do záhuby. Přivedl jsi zpátky všechny ty zrůdy," začala brečet.

"Neplač, prosím," přiběhl k ní. "Nesmutni."

"Mohla bych být snad šťastná, že jsi mne sem přivedl za takovou cenu?" povzdechla si. "Změnil jsi den, který měl připomínat hrůzy světa ve skutečnou hrůzu."

Linda vylítla ze hřbitova, když spatřila Hanu.

"Měla jsem jít s tebou, promiň mi to,"omlouvala se, ale Hana jen zavrtěla hlavou.

"Né, bylo to dobře, že jsi tam se mnou nešla. Já byla hloupá a vidíš sama, jak to dopadlo. Něco mi ale slib: Nedělej prosím příští rok to samé jako ten muž. Nestojí to za to."

"Dobrá," kývla.

Celou noc si spolu ještě povídali a loučili se. Jakmile začalo vycházet slunce, zmizela. Ale jen do doby než někdo zoufalý se opět pokusí propojit oba světy. Tentokrát to ale může dopadnout daleko hůř.

Hodnotenie:

Casion -
1. Originalita - 9/10
Je to zaujímavé a nie je to žiadne klišé. Jeden bod som strhla za to, že Halloween sa mi zdá dosť rozšírený námet na poviedku. Je to môj názor a je možné, že niekto nesúhlasí, ale je to tak...

2. Pravopis - 8/10
Nie som odborníčka na český jazyk, takže hodnotím len podľa seba. Na niektorých miestach mi chýbali čiarky, i keď neviem či podľa pravopisu tam mali byť. Čo ma trochu prekvapilo, že úvodzovky pri priamej reči boli vždy hore. Keď sa priama reč začína, mali by byť dole.

3. Splnenie zadania - 10/10
V poviedke bolo všetko, čo by tam podľa zadania byť malo, takže plný počet bodov.

4. Vzhľad - 8/10
Odseky boli, to je v poriadku, avšak dej sa mi zdal trochu jednoliaty. Pri striedaní pohľadov jednotlivých postáv by som vynechala riadok, pre lepší prehľad a orientáciu.

5. Celkový dojem - 9/10
Je to zaujímavý príbeh, ktorý ma oslovil. Menšie chyby sa síce našli, no i napriek tomu dávam deväť z desiatich bodov.
Spolu - 45/50

Jeffa-
Poviedka je originálna, smutná a dobrá, odstavce máš. Pravopis ti
nemôžem hodnotiť a ani ti ho nebudem. Tak či onak poviedka sa mi
páči, len som mala problém sa zorientovať v type písma. Nabudúce
zvoľ radšej /Arial, Times Romanes/ ... :)
Originalita - 9/10
Pravopis - 8/10
Splnenie zadania - 9/10
Vzhľad - 6/10
Celkový dojem - 8/10
Spolu - 40/50

ElyMaya-

Originalita: Svátek všech svatých. Kdo by neznal ten den, že? Duchařských povídek je hodně a chtělo by to s tím více pohrát.

9/10

Pravopis: Pokud jde o gramatické chyby není jich tam moc. Hlavně si dávej pozor na shodu podmětu s přísudkem a správné skloňování slov. Taky bych si pohrála více s větami. V příběhu se objevuje mnoho krátkých vět a tím se povídka zdá jakoby odsekaná.

7/10

Splnění zadání: Nemohu nic vytknout. Všechna kritéria zadání splněna.

10/10

Vizualita: Při popisu se mi zdá, že je tam mnoho odstavců. Tohle jde ruku v ruce se strohým popisem.

9/10

Celkový dojem: Chtělo by to více rozepsat. Lépe popsat situaci na hřbitově. Je taková mírně nemastná, neslaná.

8/10

Shrnutí hodnocený: Povídka se mi zdá hodně jednoduchá. Autorka je šikovná, ale neukázala to nejlepší ze sebe. Zdá se mi, že ji psala na rychlo jen pro to aby měla úkol hotový. Holka máš na víc. To vím určitě.

44/50
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jiand Jiand | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 20:35 | Reagovat

Casion: Uvozovky můžou být i nahoře ;-)
ElyMaya: Jsem kluk... zase si mě lidi spletli! To už je neskutečné :-D

2 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 14:27 | Reagovat

Prý holka :-D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama