Papírový kamarád by Lu

4. ledna 2012 v 12:18 | Lu |  Súťaže...

Papírový kamarád


Auto zastavilo před domem a táta řekl: ,,Jsme tu!'' Vykoukla jsem z okna. Otevřela jsem dveře a vyšla ven. Dům byl veliký a krásný. Právě jsme se přestěhovali z Prahy do Kolína. Musela jsem opustit kamarádky a starý dům. Jmenuji se Bětka a je mi 10 let a vůbec jsem netušila, jak to tu zvládnu.
♥♥♥
Další den jsem měla jít poprvé do školy. Věci byly skoro všechny vybalené, takže jsem měla po ruce aktovku (bohužel) a oblečení do školy. Bála jsem se, jak to tam bude vypadat, jací spolužáci tam budou. Doufala jsem, že to dobře dopadne.
♥♥♥


Vešla jsem do třídy a všichni na mě koukali.
,,Posaď se tady vedle Hanky.'' řekla paní učitelka a ukázala mi, kam si sednout.
,,Ahoj, já jsem Bětka.'' představila jsem se Hance.
,,No a? Komu to jako cpeš?'' řekla lhostejně.
,,Promiň mi to.'' řekla jsem smutně. Po její odpovědi jsem měla chuť vyběhnout do třídy a utéct domů. Ne do Kolínského bytu, ale do Pražského.
♥♥♥
O přestávce jsem se snažila seznámit s dalšími děvčaty, ale všechny byly nepříjemné. Měly svoje party a dalšího člověka v nich nechtěly. Bylo to hrozné. Všichni jsou tu nepříjemní. Chtělo se mi brečet.
♥♥♥
,,Jak bylo ve škole?'' zeptala se maminka, když pro mě do školy přišla. Spolužačky to viděly, začaly se chechtat a šeptaly si něco jako Maminčin mazánek. Snažila jsem se si toho nevšímat.
,,Nijak.'' řekla jsem vyhýbavě.
♥♥♥
Když jsme přišly domů, vzala jsem si sešit a tužku a šla si prohlédnout dům. Objevila jsem dveře a když jsem je otevřela, viděla jsem schody, které vedly nahoru. ,,Páni.'' řekla jsem obdivně a šla po schodech nahoru. Ocitla jsem se na půdě, která nevypadala ponuře, jako všechny ostatní, ale byla nezaprášená, nezanedbaná, jako by o ní někdo hodně pečoval. U okna bylo křeslo, tak jsem si do něj sedla a začala kreslit. Namalovala jsem holčičku, která mohla být stejně stará, jako já. Pojmenovala jsem jí Líza. Přála jsem si, abych měla alespoň jednu kamarádku. Když byla hotová a já chtěla začít kreslit další obrázek, uslyšela jsem, jak máma křičí: ,,Bětuško! Svačina!'' položila jsem obrázek na parapet a běžela na svačinu.
♥♥♥


,,Bětko! Bětuško! To jsem já, Líza!'' budil mě hlas ze spaní. Otevřela jsem oči a uviděla Lízu, holčičku, kterou jsem nakreslila.
,,Jak to, že na mě mluvíš? Jsi přeci jen obrázek!'' řekla jsem vyděšeně. Líza se jen usmála a řekla: ,,Chci ti jen pomoct, jak překonat těžký začátek, být tvou kamarádkou…'' Oči mi začaly slzet. ,,Děkuju!'' zašeptala jsem šťastně a doufala, že se mi to nezdá.
♥♥♥
Když jsem se ráno vzbudila, Líza seděla na konci postele.
,,Jupí! Já si myslela, že se mi to jen zdálo!'' řekla jsem šťastně.
,,Jak vidíš - nezdálo ;)!'' odpověděla se smíchem.
S Lízou bylo všechno jednodušší. Měla jsem kamarádku. Spolužačky jsem ignorovala a nemyslela na ně. S Lízou jsme byly jako jedno tělo - jedna duše. Byla skvělá. Jednou, jsem šla pouštět draka, foukal vítr a Líza uletěla.
,,Né!'' křičela jsem smutně.
,,Sbohem Bětuško! Už si musíš poradit sama. Neboj, vše se zlepší. Nikdy na tebe nezapomenu!'' křičela Líza a uletěla.
♥♥♥
Další den ve škole jsem byla úplně zoufalá. Bez Lízy to nešlo.
,,Opište si 10 příkladů ze strany 21 a vypočítejte je.'' řekla paní učitelka a v tu chvíli někdo zaklepal na dveře. Paní učitelka vyšla ven, s někým mluvila a pak přišla do třídy s nějakou holkou. Představila nám jí jako Anetu a posadila jí vedle mě, protože jsem si odsedla od Hanky.
,,Ahoj, já jsem Aneta, budeme kamarádky?'' řekla plná očekávání.
,,Ano.'' Líza měla pravdu - všechno se zlepší.

Hodnotenie:
Casion -
1.Originalita - 7/10
Nič proti vybranej téme, ale príliš originálne sa mi to nezdá. Prestúpenie na novú školu, problém zapadnúť...

2.Pravopis - 7/10
Bolo tam niekoľko chýb, nič výrazné. Občas nejaká tá čiarka a podobne...

3.Splnenie zadania - 9/10
Priamu reč si síce použila, ale ako fantasy sa mi to veľmi nezdalo. Áno, dievčatko oživené z obrázka je síce čarovné, ale veľmi nie.

4. Vzhľad - 7/10
Čo mi trochu vadí, sú tie srdiečka. Keď to chceš nejako odeliť, použi bodky, guličky, pomlčky atď, ale srdiačka mi prídu dosť klišé. A ak by som ti mohla poradiť, skús písať priamu reč na začiatok riadku.

5. Celkový dojem - 8/10
Poviedka je obsahovo pekná, má však niekoľko nedostatkov. Verím, že keď na nich zapracuješ bude to len a len lepšie.
Spolu - 38/50

Jeffa-
Dobrý nápad, ale myslím, že si to mala inak rozčleniť, takto sa mi to všetko miešalo dokopy a celkom som z toho bola zmätená. Neviem češtinu, ale niektoré slová si spojovala dokopy - "jsemBětka.''; "jsmepřišly" ...

Originalita - 9/10
Pravopis - 7/10
Splnenie zadania - 9/10
Vzhľad - 8/10
Celkový dojem - 5/10
Spolu - 38/10

ElfMaya-

Originalita: Po světě ťapká mnoho imaginárních kamarádů.

9/10

Pravopis: Chyb jak vánočního cukrový. Máš špatný zlozvyk spojovat dvě slova do sebe. Příště by to chtělo po sobě přečíst, něž to někam pošleš.

5/10

Splnění zadání: Zadání splněno, i když ne podle mého gusta stoprocentně. Tohle by se spíše hodilo do jiných témat, ale budiž.

9/10

Vizualita: Odstavečky pěkný. Jen je tam moc srdíček.

9/10

Celkový dojem: Ručku na srdce a tímto nechci urazit autorku. Po několikátém pokusu o přečtení jsem seděla a říkala si: bože co to je? Třeba by z toho byl pěkný příběh, ale nesměl by být tak přehnaně… osekaný

7/10

Shrnutí hodnocený: Je mi to líto, nikdy jsem nechtěla být nemilosrdný porotce. Proto se radši nebudu vyjadřovat.

39/50


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama